0242 321 66 54
kb danışmanlık hizmetleri hakkında
kb danışmanlık hizmetleri hizmetlerimiz
kb danışmanlık hizmetleri referansları
kb danışmanlık hizmetleri
kb danışmanlık hizmetleri belgeledirme
kb danışmanlık hizmetleri eğitim
kb danışmanlık hizmetleri iletişim
  • kb danışmanlık hizmetleri ISO 9001
  • kb danışmanlık hizmetleri
  • kb danışmanlık hizmetleri ISO 22000
  • kb danışmanlık hizmetleri ISO 10002
  • kb danışmanlık hizmetleri ISO 14001

 

BRC İNGİLİZ PERAKENDECİLİK KONSORSİYUMU STANDARDI

İngiliz perakendecilerin ilgisini temsil eden bir İngiliz ticaret organizasyonu; İngiliz Perakendeciler Konsorsiyumu’nun 1998’de geliştirdiği BRC,-Küresel Gıda Standardı, Türkiye’de perakende sektörünün gelişimi ile tanınır ve uygulanır hale gelmiştir.

BRC Gıda Teknik Standardının  yaygınlaşmasının ardından 2002 yılında Ambalaj, 2003 yılında Tüketici ürünleri, 2006 yılında da Depolama ve sevkiyat için global standartlar yayınlanmıştır.  2009 yılına gelindiğinde de BRC “Retail Industry Leaders Association (RILA)” Perakende Sektörü Liderler Kuruluşu ile birlikte Tüketici Ürünleri için Kuzey Amerika Global Standardını yayınlamıştır.  BRC standardını İngiliz perakendecileri kendi adlarına ürettirdikleri “Özel Markalı Ürünler” için Gıda Üreticilerine 3. taraf ve perakendeci  Gıda Güvenliği denetim sayısını azaltmak ve üretim tesislerinde minimum hijyen gerekliliklerin karşılanması amacıyla oluşturmuşlardır. 2003 yılında GFSI (Global Food Safety Initiative ) tarafından  onaylanmıştır. Perakendecilerin tedarikçi seçiminde yerinde denetim ile güvenli gıda ve istenilen spesifikasyonlarda üretimi garantileyen seçim kriterlerinden biri olmuştur BRC. Ocak 2008’de 5. versiyonu yayınlanmıştır

Standart, Perakendeci ve tedarikçilerin uyması gereken tüm ürün güvenilirliği ve yasal alanları kapsamaktadır.  Uluslar arası tanınır hale gelmiştir. 90 ülkede 14.000 sertifikalı tedarikçi bulunmaktadır. Halen Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya, Uzak Doğu, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika tedarikçileri tarafından kullanılmaktadır.  Standart için Sertifikasyon tedarikçilerin, marka sahiplerinin ve perakendecilerin yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesi, teknik yeterlilik ve yardımları doğrular. Tüketiciyi de korur.